Události v regionech

4. 9. 2013 - zámek v pořadu České televize Události v regionech - ZDE a ZDE.

Majitelka: Zámek znovu ožije

Deník - 6. září 2013
Text: Jan Štrobl, foto: Jaromír Kulhánek

Světlá nad Sázavou – Celková oprava a z ní plynoucí pracovní příležitosti pro desítky lidí.
To čeká zámek ve Světlé nad Sázavou v příštích letech. Jeho novými majiteli se totiž právě v tomto týdnu oficiálně stali manželé Helena a Viktor Degerme z Prahy, kteří mají s objektem velké plány.
„Do konce roku 2020 bychom rádi provedli celkovou rekonstrukci, během níž by měly v zámku vzniknout i dva muzejní okruhy. První by byl zaměřen na expozici historického evropského skla, druhý se stane vlastivědným muzeem Světelska," uvedla  nová majitelka, jejíž rodina má s podobnými projekty –  a to především v zahraničí – bohaté zkušenosti.
Zámecký komplex by se měl postupně proměnit v moderní a veřejnosti otevřený areál, odpovídající požadavkům sou-časné turistiky.
„Vedle vybudování francouzské zahrady plánujeme i zřízení doprovodného servisu, tedy například útulnou kavárnu s cukrárnou a restauraci, ale chceme našim hostům nabídnout i možnost přespání v autentickém prostředí zámku se starožitným nábytkem a ostatním interiérem," dodala Helena Degerme s tím, že rekonstrukci budou provádět za běžného provozu.
Jednou z výjimek bude pouze oprava rytířského sálu, kde se musí restaurátoři vypořádat například s povislým stropem či popraskanou omítkou. Počítá se také s tím, že v zámku bude fungovat i běžná průvodcovská služba.
Novým majitelům patří zámecká budova spolu s dalšími dvěma tisíci metry čtverečními pozemků. Patnáctihektarový park zůstal majetkem města. „Rodina Degerme koupila pouze část pozemků podél západního a jižního traktu," podotkl starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.
V prodejní smlouvě je podle něj jasně uvedeno, že tento pozemek nesmí majitelé oplotit,  ani nijak jinak odepřít přístup veřejnosti.
Prodej zámku by se podle zastupitelů města tedy neměl na možnosti jeho využívání nijak projevit. „Město podepsalo s novými majiteli smlouvu o spolupráci, která zajistí, že veškeré projekty, na něž byli místní obyvatelé zvyklí, budou i nadále pokračovat," uvedl Tourek.
V praxi to tedy znamená, že se lidé mohou i nadále těšit na koncerty vážné hudby, které pořádá například místní Základní umělecká škola. V plánu jsou ale také programy pro děti a s největší pravděpodobností i další ročníky multikulturního festivalu Sázavafest, který se v letošním roce přesunul z Benešova právě do Světlé.
S postupnou rekonstrukcí zámeckého areálu se budou vytvářet i nová pracovní místa. Podle majitelů by na jejím konci mohli zaměstnat až pětadvacet lidí. Nejedná se však pouze o budoucí průvodce či zahradníky.  „Zámek je kulturní památka, což znamená, že projekt rekonstrukce musí vypracovat firma, která má s podobnými budovami bohaté zkušenosti. Stejné kritérium platí i pro generálního dodavatele stavby. Zároveň by-chom ale rádi využili i místní firmy jako subdodavatele materiálu potřebného na opravu," řekla Degerme s tím, že společnosti, které nakonec pomohou s realizací projektu, budou pravděpodobně vybírat formou tendrů.

Zámek ve Světlé koupili soukromníci, napumpují do něj 100 milionů

ČT 24 - 4. září 2013
Reportáž Radovana Daňka si můžete prohlédnout zde.

Světlá nad Sázavou - Definitivně v soukromých rukou je ode dneška zámek Světlá nad Sázavou. Za 17 milionů korun památku i s veškerým inventářem koupila rodina Degerme. Zámek chce kompletně zrekonstruovat a vybudovat tu muzeum, restauraci a hotel.

Manželé Helena a Viktor Degerme pocházejí z Ukrajiny, v Česku už žijí 16 let. O svém soukromí ani o zahraničních podnikatelských aktivitách mluvit nechtějí, ochotně ale vyprávějí o svém záměru se zámkem. "Podle jejich záměru se z toho stane skutečně noblesní nemovitost, kde bude nadregionální muzeum, mimořádně kvalitní restaurace se špičkovým hotelem a zároveň dojde k rekonstrukci těch největších a nejvýznamnějších místností," popisuje starosta Světlé Jan Tourek (KDU-ČSL).

Rodina se chystá v nejbližších letech do nemovitosti investovat až 100 milionů korun. "První věc - sanace objektu a fasády. Vše musíme vrátit do prapůvodního krásného stavu a čistého historického slohu. Vznikne tu několik apartmánů, které budou zařízeny autentickým starožitným nábytkem," plánuje majitelka. "Deset procent areálu si necháme pro vlastní bydlení," dodává. 

Se záměry rodiny Degerme na světelském zámku se mohou zájemci z řad veřejnosti podrobně seznámit na čtvrteční veřejné besedě, která začne v 10 hodin dopoledne. 

Kraji Vysočina se zámek dlouho nedařilo prodat. Poté, co ho opustila střední zemědělská škola, se dlouho nevědělo, co s památkou bude. Odkoupilo ji město se záměrem ji co nejdříve zase prodat, ale hlavně zachránit a dál veřejně využívat reprezentativní prostory a zámecký park.

Nahoru